1

سنتیمنت چیست و چه تاثیری در بازار فارکس دارد

ارسال توسط : احسان سماواتیان در 1400/5/13 منتشر شده است

سنتیمنت چیست؟

اگر میخواهید بدانید سنتیمنت چیست ، در جواب این سوال باید گفت به معنای نظر عمومی و احساسات کلی مردم درباره یک موضوع، شخص یا شرکت است. در بازارهای مالی، سنتیمنت به معنای نظرات و احساسات سرمایه‌گذاران درباره روند بازار و شرکت‌های مختلف است. سنتیمنت می‌تواند مثبت یا منفی باشد و از طریق تحلیل سنتیمنت، تلاش می‌شود تا با توجه به نظرات و احساسات سرمایه‌گذاران، روند بازار و شرکت‌ها پیش‌بینی شود.

به عنوان مثال، اگر سنتیمنت درباره یک شرکت خوب باشد، احتمال افزایش قیمت سهام آن شرکت بیشتر است، در حالی که اگر سنتیمنت منفی باشد، احتمال کاهش قیمت سهام آن شرکت بیشتر است. بنابراین، سنتیمنت می‌تواند به عنوان یکی از عوامل مهم در تحلیل بازار و تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار گیرد. پس فراموش نشود یکی از ارکان اصلی آموزش فارکس یا ارز دیجیتال یا بورس، یادگیری و درک درستی از سنتیمت می باشد. در این مقاله بیشتر در مورد سنتیمنت چیست صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

هر معامله‌گر فارکس همواره نظری در مورد بازار خواهد داشت.

"این یک بازار نزولی است، همه چیز در حال رفتن به جهنم است!"

"همه چیز روشن است. من اکنون در بازار قصد خرید دارم."

سنتیمنت چیست

هر معامله‌گر فارکس توضیح شخصی خود را در مورد دلیل حرکت بازار در جهتی خاص، خواهد داشت.

هنگام معامله کردن، معامله‌گران در هر معامله‌ای که انجام می‌دهند این دیدگاه خود را اظهار می‌کنند. اما گاهی اوقات، صرفنظر از میزان اطمینان یک معامله‌گر از حرکت بازار در جهتی مشخص و صرفنظر از مرتب بودن تمام خطوط روند، ممکن است همچنان معامله‌گر کار خود را با ضرر خاتمه دهد.

یک معامله‌گر فارکس باید درک کند که کل بازار ترکیبی از تمام دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات همه شرکت‌کنندگان در بازار است. درست است... همه.

این احساس ترکیب شده که شرکت‌کنندگان بازار دارند چیزی است که ما آن را سنتیمنت می‌نامیم.

سنتیمنت عبارتست از احساس یا ایده غالبی که اکثریت بازار حس می‌کند به بهترین شکل جهت فعلی بازار را شرح می‌دهد.

چگونه رویکردی مبتنی بر سنتیمنت ایجاد کنیم

حال که فهمیدید سنتیمنت چیست باید بدانید به عنوان یک معامله‌گر فارکس، وظیفه شما این است که بسنجید بازار چه احساسی دارد. آیا اندیکاتورها به شرایط صعودی اشاره می‌کنند؟ آیا معامله‌گران در اقتصاد دید نزولی دارند؟ ما نمی‌توانیم به بازار بگوییم که چیزی را انجام دهد که ما فکر می‌کنیم. اما کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که در پاسخ به چیزی که در بازارها در حال روی دادن است، واکنش نشان دهیم.

توجه داشته باشید که استفاده از رویکرد سنتیمنت، نقطه ورود و خروج دقیق برای هر معامله ارایه نمی‌دهد. اما ناامید نشوید! داشتن رویکردی مبتنی بر سنتیمنت می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا با جریان حرکت کنید یا خیر. مسلما شما همواره می‌توانید تحلیل سنتیمنت را با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال ترکیب کنید تا به ایده‌های معاملاتی بهتری دست یابید.

در بازارهای سهام و اختیارات، معامله‌گران می‌توانند به حجم معامله شده به عنوان اندیکاتوری از سنتیمنت نگاه کنند. اگر قیمت سهامی افزایش یافته است اما حجم آن در حال کاهش است، این ممکن است نشانه این باشد که بازار اشباع خرید شده است. یا اگر سهامی که در حال کاهش است ناگهان با حجم بالایی برگردد، این بدان معنی است که سنتیمنت ممکن است از نزولی به صعودی تغییر کرده باشد.

متاسفانه، از آنجاییکه بازار فارکس خارج از بورس مورد معامله قرار می‌گیرد، دارای بازاری متمرکز نیست. یعنی اینکه حجم هر ارز مورد معامله نمی‌تواند به آسانی اندازه‌گیری شود.

تحلیل سنتیمنت چیست؟

اوه، نه!

بدون ابزاری برای اندازه‌گیری حجم، چگونه یک معامله‌گر فارکس می‌تواند سنتیمنت را اندازه‌گیری کند؟!

در اینجا است که گزارش تعهد معامله‌گران خود را نشان می‌دهد!

بعد از آن که فهمیدیم سنتیمنت چیست چگونه میتوان آن را تحلیل کرد؟

بعد از آن که فهمیدم سنتیمنت چیست برای تحلیل سنتیمنت، ابتدا باید اطلاعات مربوط به نظرات و احساسات سرمایه‌گذاران را جمع‌آوری کنیم. روش‌های مختلفی برای جمع‌آوری این اطلاعات وجود دارد، از جمله مطالعه خبرها و تحلیل رسانه‌ها، بررسی نظرات سرمایه‌گذاران در شبکه‌های اجتماعی، مطالعه گزارش‌های تحلیلی و نظرسنجی‌ها و مصاحبه با سرمایه‌گذاران و کارشناسان مالی.

پس از جمع‌آوری اطلاعات، باید آن‌ها را تحلیل کنیم. این تحلیل می‌تواند به صورت کمی یا کیفی باشد. تحلیل کمی سنتیمنت، شامل استفاده از روش‌های آماری برای تجزیه و تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده است. برای مثال، می‌توان درصد نظرات مثبت و منفی را محاسبه کرد و آن را با داده‌های گذشته مقایسه کرد تا تغییرات سنتیمنت را بررسی کنیم.

در نهایت، سنتیمنت به عنوان یکی از عوامل مهم در تحلیل بازار و تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. با تحلیل سنتیمنت، می‌توان به نظرات و احساسات سرمایه‌گذاران توجه کرد و با ترکیب آن با روش‌های تحلیلی دیگر، می‌توان به تصمیمات سرمایه‌گذاری بهتری دست یافت. امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا بهتر و دقیق‌تر درک کنید که سنتیمنت چیست و چگونه می‌توانید از آنالیز سنتیمنت در تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری خود استفاده کنید.

شما تنها سه  قدم تا ورود به فارکس فاصله دارید ( برای ورود روی لینک های زیر کلیک کنید):

1. ثبت نام فارکس

2. آموزش فارکس

3. تقویم اقتصادی فارکس

 

2080 1
پرسش و پاسخ
Captcha

پرسش‌های پیشین

لیست بروکرهای پیشنهادی

نام بروکز لوگو مجوزها حداقل واریزی اسپرد /کمیسیون سواپ فری حداکثر لوریج واریز و برداشت پلتفرم پشتیبانی فارسی دسترسی
آمارکتس FSASVG , FINACOM 100$ متوسط
دارد
3000:1 دارد MT4, MT5
دارد
link link link
کپیتال اکستند ARDFM RK, FINACOM $100 متوسط
دارد
1:1000 دارد MT4,MT5
دارد
link link link
لایت فارکس (لایت فایننس) CYSEC, Marshall Islands $50 نسبتا بالا
دارد
1:500 دارد MT4, MT5
دارد
link link link
ارانته ندارد 50$ عالی
دارد
1:500 دارد MT4,MT5
دارد
link link link
ویندزور ARDFM RK, FINACOM $50 خوب
دارد
1:500 دارد MT4
دارد
link link link
ویندزور ARDFM RK, FINACOM $50 خوب
دارد
1:500 دارد MT4
دارد
link link link
کپیتال اکستند ARDFM RK, FINACOM $100 متوسط
دارد
1:1000 دارد MT4,MT5
دارد
link link link
ارانته ندارد 50$ عالی
دارد
1:500 دارد MT4,MT5
دارد
link link link
پی سی ام بروکر CYSEC, Marshall Islands $50 مناسب
دارد
1:1000 دارد MT4
دارد
link link link
دلتا اف ایکس FSASVG , FINACOM $1 متوسط
دارد
1:1000 دارد MT4
دارد
link link link