1

یورو دلار روی لایه نازک یخ در بالای 1.0600 در حال حرکت است

ارسال توسط : احسان سماواتیان 6 روز پیش منتشر شده است

یورو دلار آمریکا قیمت پیشنهادی خود را تا 1.0600 افزایش داد و در آستانه نشست سیاست پولی بانک مرکزی اروپا (ECB) بزرگترین ضرر روزانه تقریباً در شش ماه گذشته را کاهش داد. با این حال، جفت ارز اصلی در چند ساعت گذشته عمدتاً در حاشیه باقی مانده زیرا معامله گران نسبت به سیاست های انقباضی در مورد بانک مرکزی قاره کهن پس از بحران کردیت سوئیس تردید دارند.

روز چهارشنبه، رویترز به نقل از یک منبع آگاه با این موضوع گزارش داد که سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا (ECB) به سمت افزایش 50 واحدی (bps) نرخ بهره در روز پنجشنبه تمایل دارند. در این خبر همچنین آمده است: «علیرغم آشفتگی در بخش بانکی، سیاستگذاران انتظار دارند تورم در منطقه یورو بسیار بالا بماند» و افزوده است که شورای حکام نمی‌خواهد اعتبار خود را با حذف افزایش نرخ 50 واحد پس از تذکر مکرر خدشه دار کند. که قصدشان این بوده است.

لازم به ذکر است که مخالفت بانک ملی عربستان از تزریق وجوه بیشتر به Credit Suisse، سوآپ های اعتباری بانک اروپایی کلیدی (CDS) را به حرکت درآورد و بازارهای مالی را بحرانی در روز چهارشنبه به راه انداخت. این خبر که مقامات بانک مرکزی اروپا (ECB) با بانک‌ها تماس گرفتند تا درمورد قرار گرفتن در معرض Credit Suisse سوال کنند، این احساسات مخلوط را تقویت کرد. بحران این بانک برای بخش مالی جهانی بسیار مهم می شود زیرا Credit Suisse یک G-SIB است - یک بانک مهم سیستمی جهانی و این درام پس از آخرین سقوط بانک های آمریکا، یعنی بانک Silicon Valley (SVB) و Signature Bank آغاز می شود.

با این حال، این خبر مبنی بر اینکه کردیت سوئیس به منظور تقویت نقدینگی به وام گرفتن 50 میلیارد فرانک از بانک ملی سوئیس (SNB) چشم دوخته است، توجه زیادی را به خود جلب کرد و به فروشندگان EUR/USD اجازه داد نفسی بکشند. در همین راستا می‌توان اخباری را که منابع ناشناس اعلام کردند که بانک‌های آمریکا در برابر سقوط کردیت سوئیس آسیب‌پذیرتر هستند، وجود دارد. علاوه بر این، به نظر می‌رسد مذاکرات اضطراری بانک انگلستان (BoE) و صحبت‌های بازار که نشان می‌دهد هیچ واکنش منفی فوری توسط فدرال رزرو  و بانک مرکزی اروپا (ECB) در طول جلسات سیاست پولی آنها وجود ندارد، ریسک گریزی قبلی را نیز رام می‌کند.

در میان این بازی‌ها، S&P 500  چهار دهم درصد در روز افزایش یافت تا زیان روز قبل را در حدود 3940 معکوس کند، در حالی که بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری آمریکا پس از افت بیشترین کاهش در چهار ماه گذشته در روز چهارشنبه، حدود 3.48٪ تثبیت شد. با این اوصاف، کوپن های اوراق قرضه دو ساله خزانه داری نیز پس از سقوط به پایین ترین سطح از سپتامبر 2022، نزولی بیشتر در حدود 3.94 درصد را متوقف می کنند.

با نگاهی به آینده، واکنش بانک مرکزی اروپا به بحران کردیت سوئیس کلیدی برای معامله گران یورو/دلار خواهد بود که ببینند 50 واحد پایه (bps) افزایش نرخ از سوی بانک مرکزی بلوک یک معامله تمام شده است. در نتیجه، کنفرانس مطبوعاتی کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، اهمیت بیشتری خواهد داشت و می‌تواند جفت یورو/دلار آمریکا را با وجود اعلام افزایش نرخ، در صورت ایجاد تردید در مورد افزایش نرخ بهره و شرایط اقتصادی در آینده، غرق کند.

تحلیل تکنیکال
همگرایی میانگین متحرک 100 روزه و خط روند صعودی که از اوایل دسامبر 2022، در نزدیکی 1.0550، به نظر می رسد یک مهره سخت برای عبور فروشندگان باشد.

10564 1
پرسش و پاسخ
Captcha

پرسش‌های پیشین